Musica Elettronica Viva

Musica Elettronica Viva

Ponad pół wieku na wielkiej muzycznej scenie. Musica Elettronica Viva – pierwsza i do dziś działająca formacja, która w improwizatorski proces twórczy wprzęgła elektronikę.

 

MEV powstała w Rzymie, w 1966 roku w małym pokoju z widokiem na Panteon. Jej członkowie zapraszali do wspólnego muzykowania artystów bez względu na ich stylistyczną przynależność, łączyli imigrantów w wiecznym mieście z włoskimi twórcami. Pragnąc pójść drogą Cage’a i Tudora sięgnęli nie tylko po instrumenty klasyczne i syntezatory, ale również po zwyczajne przedmioty życia codziennego – sprężyny łóżkowe, tafle szkła, blaszane puszki, gumki, zabawkowe pianina i najróżniejsze metalowe obiekty.

 

Mawiali, że każdy przedmiot brzmi, a ich wzmocnione kontaktowymi mikrofonami brzmienie może być pełnoprawną materią muzyczną. Silnie zaangażowani politycznie, szukali nowych, anarchizujących form improwizacji.

 

W imię kolektywu MEV porzuciła zapisy nutowe, zrezygnowała z określenia muzycznego przywództwa i zastąpiła je twórczą wspólnotą, w której nie miało już znaczenia, kto, co i kiedy, ale to jak tworzy się największa ich zdaniem wartość – subtelna więź pomiędzy muzykami. Pisali lewicowe manifesty improwizacji, wzywali do swobodnego, wolnego tworzenia bez balastu przeszłości, za to w oparciu o uprzednio przedyskutowane konceptualne podstawy.

Musica Elettronica Viva: Frederic Rzewski, fortepian, Alvin Curran, instrumenty elektroniczne, fortepian 
Richard Teitelbaum, syntezator analogowy 
11.10.2019, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego / Warsaw, The Ujazdowski Castle Centre for Contemporary Art, Laboratory, Wojciech Krukowski Hall
Podoba się? Podziel się ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Galeria zdjęć