Lauren Newton / Joëlle Léandre / Myra Melford

Joëlle Léandre / Myra Melford / Lauren Newton

Lauren Newton to wokalistka amerykańska z kręgów awangardowego jazzu i muzyki współczesnej, od 1974 mieszka w Europie, była współzałożycielką Vienna Art Orchestra, z którą występowała do 1989. Wraz z Bobbym McFerrinem, Jeanne Lee, Urszulą Dudziak i Jay Clayton tworzyła Vocal Summit w 1982. Jej płytowy debiut Timbre (1983) zdobył prestiżową nagrodę Niemieckich Krytyków Płytowych. W 1998 brała udział w międzynarodowej konferencji „Frau Musica (nova)” w Musikhochschule w Kolonii.

Joëlle Léandre to francuska kontrabasistka, improwizatorka, kompozytorka, jest jedną z wiodących postaci nowej muzyki w Europie. Wykształcona klasycznie, występowała z takimi zespołami muzyki współczesnej, jak l’Itinéraire, 2e2m, czy Ensemble Intercontemporain Pierre’a Bouleza. Współpracowała z Mercem Cunninghamem i Johnem Cage’em, który specjalnie dla niej pisał utwory – podobnie jak Giacinto Scelsi, Philippe Hersant, José-Luis Campana, Betsy Jolas i 40 innych kompozytorów. Pisała muzykę dla teatru, tańca, do multidyscyplinarnych performansów. Wykładała w słynnym Mills College, Oakland, CA. Zapraszana była do najbardziej prestiżowych sal Europy, obu Ameryk, Azji.

Myra Melford to pianistka, kompozytorka, stypendystka Guggenheima. Czerpie inspiracje z szerokiego spektrum kulturowych i duchowych tradycji – pism 13-wiecznego perskiego poety Rumiego, urugwajskiego dziennikarza Eduardo Galeano, mądrości buddyzmu zen, czy Indian Huichol w Meksyku, muzyki Henry’ego Threadgilla, Jaki Byarda, Dona Pullena. Dźwiękowo te poszukiwania wyrażają się w szerokiej palecie środków i poszerzaniu instrumentarium – wykorzystuje harmonium, instrumenty elektroniczne, amplifikacje ledwo słyszalnych dźwięków z wnętrza fortepianu, dodając elementy muzyki indiańskiej, kubańskiej, bliskowschodniej, afrykańskiej, europejskiego i amerykańskiego jazzu, czy eksperymentalnej muzyki współczesnej. Nie zapomina o swoich chicagowskich korzeniach i tradycji bluesowej. Tworzy nie tylko dialog ponadkulturowy, ale także przestrzeń dla działań multimedialnych, współpracując z aktorami, choreografami, artystami sztuki wideo. Od swojego debiutu na nowojorskiej scenie Downtown wydała ponad 20 płyt i wzięła udział w nagraniach 40 innych. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Od 2004 wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley muzykę współczesną i improwizowaną.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Galeria zdjęć