Krzysztof Knittel / Marek Chołoniewski / Joanna Duda

Krzysztof Knittel, czyli twórca festiwalu Ad Libitum, w swej różnorodnej pod względem estetycznym, gatunkowym i tematycznym twórczości od lat łączy doświadczenia nabyte podczas studiów kompozycji i programowania komputerowego, a także w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, z praktyką live electronics, muzyką improwizowaną, ideą graficznej muzyki komputerowej, soundartem oraz elementami poezji, sztuk wizualnych i performatywnych, rocka, jazzu a nawet hip-hopu. Improwizacja w jego twórczości zawsze rozpięta była między strukturą, procedurą (często komputerową), środowiskiem technologicznym oraz gestem wykonawczym i relacją między poszczególnymi członkami różnych zakładanych przezeń formacji.

Marek Chołoniewski to niestrudzony poszukiwacz muzycznej (neo? post?) awangardy, wieczny eksperymentator, łączący muzykę instrumentalną i elektroakustyczną, postinternetową, twórczość performatywną, instalacje dźwiękowe, projekty audiowizualne, nowomedialne, sieciowe. Kluczowa postać dla środowiska muzyki eksperymentalnej w Krakowie, założył w roku 1977 Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum, w ramach którego rozwijał swe różnorodne twórcze zainteresowania. Od wielu lat związany jest m.in. ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz festiwalem Audio Art. Uczeń Bogusława Schaeffera, sam stał się nauczycielem dla kolejnych pokoleń muzyków i kompozytorów poszukujących na obrzeżach muzyki współczesnej.

Obaj twórcy mają za sobą długoletnią współpracę, a do tegorocznego koncertu zaprosili artystkę młodego pokolenia, Joannę Dudę. Pianistka, kompozytorka, producentka muzyki do spektakli, reprezentująca twórczość z pogranicza akustyki i elektroniki, wykorzystująca w działaniach zarówno fortepian, jak i układy scalone.

Chołoniewski / Knittel / Duda @ 14. Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad-Libitum 2019
Podoba się? Podziel się ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Galeria zdjęć